Ana sayfa Makale Asansör Kazaları Mali Sorumluluk Sigortası

Asansör Kazaları Mali Sorumluluk Sigortası

104
0
PAYLAŞ
asansor-sigortasi

Kabinin aşağıya düşmesi, kapıların açılmaması sonucu kabinde mahsur kalma, sistemsel arızalar sebebiyle oluşan asansör kazaları gün geçmiyor ki tv ve gazetelerde yer almasın. Bu gibi durumlarda hem kazazedeleri hem de bina yönetimini yapılacak olan sigorta ile risklerden korumak mümkün.

Asansörlerde meydana gelen kazalar, kazaya maruz kalanlar kadar bina yöneticilerinin de canını yakıyor. Asansörün teknik bakımı ve diğer sorumluluklar yerine getirilmiş olsa bile üçüncü şahısların karşı karşıya kaldığı kayıplardan yöneticiler sorumlu tutulabiliyor.

Böyle bir yükümlülüğün altına girmek istemeyen bina yönetimleri ise üçüncü şahısların karşılaşacağı kayıplar karşısındaki sorumluluklarını “Asansör Kazaları Mali Sorumluluk Sigortası” ile garanti altına alıyor.

Asansör Kazaları Mali Sorumluluk Sigortası Nedir ?

Sözleşme ile sürekli bakım altında tutulan asansörlerle ilgili olarak asansör sahibi ya da işletmecisini korumayı amaçlıyor. Meydana gelebilecek kazalar nedeniyle, üçüncü kişiler tarafından istenebilecek tazminatlara ilişkin sorumlulukları poliçede yazılı teminat limitlerine kadar karşılıyor. Asansör kazası sebebiyle açılabilecek herhangi bir dava durumunda mahkeme masrafları ve avukatlık ücreti de sigorta bedeli oranında ödeniyor.

Sözkonusu sigortayı yaptırmadan önce asansör bakımlarının mutlaka yapılması gerekiyor. Alınan bütün önlemlere rağmen bir kaza olursa “asansör kazaları mali sorumluluk sigortası” devreye giriyor.

Asansör sorumluluk sigortası primi asansörün kullanıldığı yere, mekana, asansör sayısına ve talep edilen teminat limitine göre değişkenlik gösteriyor.