Ana sayfa Haberler ASFED LİDERLİĞİNDE ASANSÖRDE MARKALAŞMA ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

ASFED LİDERLİĞİNDE ASANSÖRDE MARKALAŞMA ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

166
0
PAYLAŞ
yerli-asansor-sanayi

ASFED, SEKTÖR TEMSİLCİLERİNE ÇAĞRIDA BULUNDU; “ULUSLARARASI YERLİ BİR MARKA İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ”

ASFED Haber

Haber-Foto : Yeliz KARAKÜTÜK

ASFED, asansör sektöründe yerli markaların geleceği konusunda uzun süredir yürüttüğü çalışmalarını geçtiğimiz günlerde Bakanlık düzeyinde bir toplantı ile gündeme getirerek, her alanda öne çıkartılan yerli ve milli üretim önceliklerinin, asansör sektöründe de uygulanabilmesi adına önemli çalışmalar yapmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik Başkanlığından bir heyet ile Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Dr. Halil İbrahim Çetin ile bir toplantı gerçekleştirilmişti. Yapılan bu toplantının ardından çıkan sonuçlara göre ASFED’den; çok fazla ve dağınık halde piyasada çalışan asansör firmalarının birleşerek, küresel ölçekli bir asansör markası hedefiyle çalışmalar yapması istendi.

Başlatılan çalışmalar ve Bakanlıkta gerçekleşen toplantı ile ilgili sektörü bilgilendirmek için ise, 24 Ekim 2018’de Ankara’da ASFED Toplantı salonunda “Asansörde Markalaşma” konusunun tartışıldığı bir toplantı yapıldı.

TOPLANTIYA TÜM SEKTÖR DERNEKLERİ DAVET EDİLDİ

Toplantıya ASFED’e bağlı 16 dernek yöneticileri ile EAYSAD ve AYSAD derneklerin yöneticileri de davet edildi. Yapılan çağrı üzerine toplantıya katılım gösteren tüm sektör temsilcileri ile güçlü bir yerli asansör sektörü için neler yapılması gerektiği konusunun tartışıldığı önemli bir platform oluşturdu.

ATİK: “Sektöre Emek Veren Herkesin Görüşleri Bizler İçin Değerlidir”

Toplantının Açılış konuşmasını ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik gerçekleştirerek şunları söyledi; “Küresel bir marka olmadan yerli asansör sanayisinin bugünkü yapısını sürdürmesi mümkün değil. ASFED olarak yerli üreticinin pazar payındaki yerinin arttırılması ve yerli asansör sektörünün geleceğinin güçlendirilmesi için üzerimize düşen görevi yapmak için bir aradayız. Biz kimseyi ayırmadık ASFED’e bağlı olan, olmayan tüm derneklere davette bulunduk. Sektöre emek veren herkesin görüşleri bizler için değerlidir. Toplantıya katılarak fikirlerini paylaşan tüm sektör dostlarına teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

yerli-asansor

ÖNER: “Yerli Asansör Sektörünün Küresel Bir Marka Çıkartma Gerekliliği Ortadadır”

Yusuf Atik toplantının moderatörlüğünü, uzun yıllardır asansör sektöründe finans konusunda çalışmalar yapan, dergimizin Yayın Kurulu Üyesi, Yeminli Mali Müşavir Mehmet Öner’e verdi. Bakanlıkta gerçekleştirilen görüşme ile ilgili bilgileri katılımcılarla paylaşan Mehmet Öner, konu ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Öner: “Yerli asansör sektörünün küresel bir marka çıkartma gerekliliği ortadadır. Bu konuda Bakanlık üzerine düşeni yapacağı konusunda bize açık bir destek veriyor ama sektör olarak da neler yapılabileceği konusunda bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Elbette Türkiye’de pek çok güçlü yerli asansör markamız var, hem üretici hem de montaj kısmında. Ancak küresel ölçekli bir markamız yok. Gelecekte yaşayacağımız şeylere baktığımız zaman görülüyor ki; küresel markalar yerli piyasada pazar payını gittikçe arttırıyor. Ve bu süreç her geçen gün hızlanıyor.

asansorde-markalasma

Amerika ve Avrupa’daki sektör piyasasına baktığınızda da durum aynen budur. Dolayısıyla gelecekte Türkiye’yi de böyle bir durum bekliyor. Aslında etrafımıza baktığımızda bir çok sektörde de aynı şeyin yaşandığını görebiliriz. En basiti mahalle bakkalları artık yok. Bölgesel zincir marketler bile zor tutunuyor. Ulusal düzeyde örgütlenmiş marketler pazarı kapatmış durumda. Ya da yine örnek vermek gerekirse bireysel otellerden, zincir otellere geçiş var. Aklınıza gelen her sektörde bunu görebiliriz. Dolayısıyla asansör sektöründe de yaşayacaklar bunlardır. Yerli bir küresel marka oluşturulursa piyasada daha kolay mücadele edilecektir. Bunu yapamazsak yurt içindeki payımızı her geçen gün kaybedeceğiz” dedi.

yerli-asansor-sektoru

TOPLANTIYA KATILAN GETA’da BİR SUNUM YAPTI

Toplantı katılımcıları arasında, yerli marka konusunda önemli bir adım atarak 7 firmanın bir araya gelmesi ile oluşan GETA yöneticileri de vardı. GETA’dan Sedat Yıldız, Fuat Durdağ ve Ali Sarıtarla nasıl bir süreç ile GETA’yı kurduklarını deneyimlerinden yola çıkarak katılımcılarla paylaştı. Yerli asansörde markalaşma konusunda önemli bir örnek teşkil eden GETA’nın, hareket stratejisinin aktarıldığı sunumu ise Sedat Yıldız gerçekleştirdi.