Ana sayfa Haberler Asansörde “Hologram Buton” Teknolojisi

Asansörde “Hologram Buton” Teknolojisi

53
0
PAYLAŞ

Şangay’ın batısındaki Hefei şehrinde bir teknoloji şirketi, insanların Covid-19 virüsünü barındırabilecek yüzeylere dokunmaması için “holografik asansör düğmeleri”ni kullanmaya başladı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle Çin, halka açık yerlerde asansör düğmesi panellerine dokunmamak için birçok yol denedi bunlardan bir tanesi ise sesli komut ile hareket eden asansör kabinleriydi, ancak bu sesli komut sisteminde zaman zaman kullanıcının dili, aksanı ve ortamın gürültü seviyesinden kaynaklanan aksamalar yaşanıyordu.

Farklı bir çözüm ise Huawei firmasının bir süre önce duyurduğu asansör kabinini kata çağıran ve istenilen kata gitmeyi sağlayan mobil uygulamaydı.

Son olarak ise şimdiye kadar sunulan en yenilikçi çözüm olan holografik asansör düğmeleri kullanılmaya başlandı. Cihaz, butonların üç boyutlu görüntüsünü boşluğa yansıtarak asansör kullanıcılarının komut vermesini sağlıyor.

hologram-buton-teknolojisi
Hologram buton teknolojisi

Üretici firma Easpeed, hologram panellerin tüm asansör sistemleri ile uyumlu olduğunu ve problemsiz bir şekilde monte edilebileceğini aynı zamanda cihazın 30 milisaniyeden daha kısa bir tepki süresine sahip olduğunu söylüyor.

Hologram buton teknolojisi çok pratik ancak pahalı, salgın sona erdiğinde ise kullanılmasına gerek kalmayacak” eleştrilerine, Easpeed yetkilileri seri üretime başladıklarını ve fiyatın ileride düşeceğini söylese de, sistemin şu an maliyeti 2.150.-$ civarında.

Hefei şehrinde belirlenen hastane asansörlerinde ve atm cihazlarında kullanılan hologram panel için, firma 100’ün üzerinde sipariş aldığını belirtiyor. Çin medyası ile yaptığı röportajda “İnsanların sağlık ve sanitasyon konusundaki farkındalıkları koronavirüs salgını sırasında iyileşti” diyen Easpeed başkan yardımcısı Zhu Yongzhi cihazın pazar potansiyeli konusunda ise iyimser.

Hologram teknolojisi aslında yeni bir teknoloji değil ancak bir türlü yaygın olarak kullanım alanı bulamadı. Doğrudan fiziksel temas ihtiyacını ortadan kaldıran “hologram buton” teknolojisi için ise bundan yıllar önce, 2003 yılında patent başvurusu yapılmış.