Ana sayfa Haberler Ankara Büyükşehir Belediyesi de İmar Yönetmeliğini Yeniledi

Ankara Büyükşehir Belediyesi de İmar Yönetmeliğini Yeniledi

24
0
PAYLAŞ
imar-plani

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi de imar yönetmeliğini yeniledi. 

Kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda ise asansör tesisi zorunlu olacak. Her müstakil konutta en az 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak, 1 banyo ve 1 tuvalet bulunacak. Oturma ve yemek kısmı gibi birleşik kullanma imkanı sağlayan mahaller 1 oda olarak kabul edilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 1+0 dairelerin yasaklanmasının ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesi de imar yönetmeliğinde değişikliğe imza attı ve Ankara’da da ‘Stüdyo daire’ olarak adlandırılan 1+0 daireler yasaklandı. Yeni yönetmeliğe göre her müstakil konutta en az; 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak veya yemek pişirme yeri, 1 banyo veya yıkanma yeri ve 1 tuvalet bulunacak. 3 veya daha az odalı konutlarda banyo/yıkanma yeri ile tuvalet aynı yerde düzenlenebilecek. Oturma ve yemek kısmı gibi birleşik kullanma imkanı sağlayan yerler de 1 oda kabul edilebilecek.

Binalara yağış nedeniyle oluşabilecek taşkın riskine karşı da kot ayarı yapılacak, çevre düzenlemesi zorunlu olacak. Su taşkın riski bulunan alanlarda dere kotuna, 1.50 metre ilave edilecek. Tespit edilen kotun altına iskan yapılamayacak. Hiçbir şekilde bu seviyenin altında otopark giriş-çıkışı, kapı ve pencere gibi herhangi bir boşluk bırakılmayacak. Katların iç yüksekliği, asma katlar hariç 2.60 metreden, bölge kat nizamı planlı alanlarda 2.40 metreden az olmayacak

Yenilenen İmar Yönetmeliği gereğince, kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda ise asansör yapımı zorunlu tutulacak. Her konut için 0.50 metreküp su deposu ayrılacak. Yapı brüt inşaat alanı 500 metrekareden az olanlarda en az 2 metreküp, 500-1000 metrekare olanlarda ise en az 10 metreküp hacimli su deposu bulundurulması zorunlu olacak.